Desátý jde z kola ven

Vzpomínka na organizační nástrahy tělovýchovných aktivit,
aneb mnoho psů, zajícova smrt.


téma článku

S příchodem zimy kmenoví hráči soutěže Kopkop Cup zahájili nohejbalovou přípravu v tělocvičně základní školy na sídlišti Zachar. Tělocvična byla vybrána zejména s ohledem na krátkou vzdálenost od kroměřížské nemocnice, což mělo usnadnit přepravu zraněných hráčů na lékařskou pohotovost.

Právě začal rok 2011 a všem bylo více než jasné, že všech 365 dnů křesťanského letopočtu s dvěma jedničkami na konci je třeba žít naplno, protože podobné konstelace čísel se již nikdo z hráčů nedožije (nebereme-li v potaz budoucí převratné objevy v oblasti medicíny, klonování lidských tvorů, případně zdokonalení mrazících technologií).

ilustrační obrázek

Nový rok sebou přinesl dosud nepoznaný fenomén. První ročník soutěže Kopkop Cup zakořenil v hlavách ambiciózních sportovců zárodek touhy po zlepšení nohejbalových dovedností. Nohejbalisté natěšení na blížící se turnajovou sezónu proto začali navštěvovat tělocvičnu v nebývale vysokém počtu.

Příliš vysoký počet hráčů měl za následky častá střídání
a vysedávání na lavičce náhradníků, méně průbojní hráči se
na hrací plochu nedostali téměř vůbec. Byli i tací, kteří chodili do tělocvičny spíše pročíst denní tisk, poklábosit a ohřát se
u litinových radiátorů.

Tento neutěšený stav byl vyřešen převratným systémem "9/9", podle kterého smělo do tělocvičny vstoupit pouze prvních devět přihlášených hráčů a ostatní byli od jejích bran bez milosti odehnáni. Zjednodušeně: desátý jde z kola ven.

ilustrační obrázek

Začaly se objevovat poměrně bizarní situace. Nejtvrdší jádro zájemců o hraní v tělocvičně stálo ve frontě před jejími dveřmi již několik hodin před zahájením tréninku, někteří dokonce přicházeli již v pátek a rozbíjeli na parkovišti před školou stany. Ti méně vybavení přespávali ve spacích pytlích rozložených na kanalizační mříži, z níž v zimě stoupala teplá pára ze školní kotelny.

Na(ne)štěstí lidské nadšení lze přirovnat k levné orchideji ze supermarketu. Krátce potěší pestrými okvětními lístky a poté nenávratně opadá a zůstane jen suchý pahýl. A po tělocvičně se svérázným osazenstvem zbyla pouze tato krátká epizoda
do kroniky plné vzpomínek.

ilustrační obrázek

waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops