Honzíkova cesta

Po ukončení střední školy se Honzík nehodlal jen tak poflakovat.
Začal se tedy poohlížet po příležitostné brigádě. A protože na Novém Zélandu vypadaly výkupní ceny ovoce lákavěji než v kroměřížské sběrně, bylo rozhodnuto.


téma článku

Chtěl-li Honzík všem dokázat, že zvládne udělat odvážné rozhodnutí, osamostatnit se a po hlavě skočit do neznámého prostředí, zvolil správné řešení. V únoru roku 2011 nečekaně vyletěl z rodného hnízda, a to letadlem Airbus A330 přes Dubaj a pak dále na jih až na Nový Zéland.

ilustrační obrázek

Před cestou byl poměrně klidný, jelikož ho jeho přátelé lživě ujišťovali, že letecké katastrofy, únosy letadel, výbuchy sopek a spící piloti se vyskytují pouze ve filmech. Navíc Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, dle cestovatelských příruček definitivně upustili od kanibalismu.

S ohledem na svou úspornou tělesnou konstituci se Honzík snažil leteckého dopravce přesvědčit o tom, že by mohl cestovat zdarma jako příruční zavazadlo svého velkého kufru. Tento požadavek však byl leteckou společností překvapivě zamítnut, takže nezbylo, než zakoupit poměrně drahou jednosměrnou letenku. A zároveň doufat ve stabilní možnost výdělku, protože na zpáteční lístek již peníze nevyšly.

ilustrační obrázek

Česká lidová slovesnost vytvořila pro podobné situace prověřený archetyp flegmatického a nebojácného Honzy. Většina postav s tímto jménem zažívá vždy podobný osud: Honza (často s nelichotivým přívlastkem "hloupý") opustí trvalé bydliště, vyfasuje skromný proviant, urazí poměrně výraznou vzdálenost bez předem promyšleného systému přepravy a týlového zásobování, překoná sedmero míst s vyšší nadmořskou výškou (a zpravidla i stejný počet vodních toků), na konci nalezne neprovdanou a finančně velmi dobře zabezpečenou dívku z mocné rodiny, načež za vyřešení drobných rodinných problémů vyfasuje ideální polovinu tchánovy nemovitosti a dceru bere zpět do rodné chalupy.

O tom, zda Honzík popisovaný scénář dodrží, případně zda se vůbec ještě někdy vrátí zpět domů, v té chvíli nikdo neměl ani tušení...

ilustrační obrázek

waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops