Pravidla klanu

Alegorie o vzniku, existenci a pozvolném zániku komunity lidí, které oblíbený míčový sport nejprve spojil a posléze i rozdělil.

téma článku

Za zimním stadionem v Kroměříži se usídlili vlci. Zpočátku jich bylo jenom pár, ale další rychle přibývali, až se původní skupinka rozrostla do velikosti početné vlčí smečky. Vedle ostřílených vlků se zde proháněla i jedna elegantní vlčice, která do smečky přivedla tři odrostlejší potomky.

Vlčí klan si užíval společné chvíle plné souznění a v počátečním nadšení si všichni jeho členové přislíbili jednotu a nerozlučné přátelství. Ale protože ideální společenství nefunguje ani u lidí, natož u vlků, začali vlci téměř vzápětí výt v odlišných tóninách, utvářet menší zájmové skupinky a občas na sebe dokonce poštěkávat, třebaže většinou z poměrně malicherných důvodů.

fotka

Aby byl hon za kořistí co nejnapínavější, rozdělili se vlci
do dvojic a soupeřili, která dvojice dosáhne nejlepšího úlovku. Méně draví vlci přitom byli záměrně párováni s agresivnějšími jedinci, protože pouze za popsaného předpokladu představoval konkurenční lov napínavou loterii s nejistým výsledkem.

Postupem času se jeden mírně prošedivělý vlk prohlásil vůdcem smečky a přijal náčelnický titul. Náčelník byl vlk pevných názorů a nesmlouvavých postojů. Prosazoval poměrně srozumitelný a konzistentní politický proud, podle kterého správný vlk běhá vždy doprava. Trval na tom, že přílišné přerozdělování kořisti žádné smečce neprospívá a že odbory zakládají pouze vlci, kteří ostatním rychlostně nestačí.

Jelikož Náčelník podlehl lehké deziluzi z dění uvnitř skupiny, vlčí klan definitivně opustil. Jeho místo zaujal mladší predátor s narezlými vousy. Nový vůdce hned na začátku pečlivě propočítal parametry celé smečky a zavedl pevná pravidla lovu.

fotka

Ne všichni vlci se smířili s organizovaným honem za kořistí, možná proto, že část smečky chtěla lovit jen tak pro zábavu.
Z tohoto důvodu vlčí klan postupně prořídl a po třech letech se definitivně rozutekl na všechny strany, přestože jej v mezidobí posílili statní přespolní vlci s mírně nazelenalými kožichy.

Většina příslušníků zaniklého klanu se při různých příležitostech nadále setkává, napije se ze stejné řeky, nebo společně prožene potenciální kořist. Ale kdo si tehdy na začátku vybájil představu nerozlučného společenství, ten viděl jen vlčí mlhu.

fotka

waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops