Rozhovor s Josefem Gajdůškem

Josef Gajdůšek patří k nejstarší generaci nohejbalistů ze Zborovic. Přestože se tomuto sportu začal intenzivně věnovat až v pokročilém věku, může dnešním aktivním hráčům nabídnout mnoho cenných rad a podělit se o svůj osobitý pohled na věci související s nohejbalem.


téma článku

V jakém optimálním věku je vhodné začít s nohejbalem?

Těžká otázka. Já osobně preferuji nejprve teoretickou přípravu, tedy důkladné prostudování pravidel, herních stylů, kopací techniky a vhodných tréninkových prvků. Teprve poté je možné zodpovědně vstoupit na kurt a předvést kvalitní výkon. Proto jsem se také k samotné hře v dnešní podobě dostal až po šedesátce.

Není to příliš pozdě?

Myslím, že nikoliv. I když francouzské hole mě při hře poněkud limitují, to přiznávám. Ale fyzickou kondici si udržuji na stále vysoké úrovni.

Názory hráčů na ideální nohejbalový povrch se různí. Přesto u mnoha vítězí oblíbená antuka.

Poctivý beton je nenahraditelný. V létě příjemně hřeje a je snadno omyvatelný. Jako děti jsme často hrávali na pasece mezi pařezy, odskoky míče byly doslova nevyzpytatelné. Ale pokud někdo chce roztloukat cihly, je to jeho věc.

Jak vybrat vhodný míč?

Pro začátek doporučuji hrávat bez míče, nejste poté tolik stresovaní z nevydařených kopů. Později dobře poslouží klubko pečlivě smotaných hadrů, neboli hadrák, popřípadě míč gumový. Moderní míče prodávané ve sportovních obchodech jsou pouze nepraktickým lákadlem pro peněženky zbohatlíků.

A síť?

Vidíte. Vycpat klasickou nákupní tašku síťovku do tvaru míče je taky dobrý nápad, ale nedoporučuji plnit tašku suchou trávou, ta by mohla skrz oka síťovky propadávat.

Otázkou byla myšlena spíše síť natažená uprostřed kurtu.

Pokud už někdo chce hrát přes síť, bude lepší natáhnout místo ní kvalitní a dostatečně dlouhou šňůru na prádlo. Nezachytávají se v ní míče a je praktičtější na údržbu.

waterdrops waterdrops