Sázava, řeka netušených možností

Dva roky před popsaným sjížděním řeky Sázavy se mnohem početnější skupina vydala za stejným účelem na Vltavu. Deštivé počasí tehdy rozvodnilo vodní tok a přichystalo členům výpravy traumatické zážitky. Zažili evakuaci kempů, mrtvá těla na hladině, sirény, strach, vyčerpání. Pouze dva z nich si doma dál napouští vanu.


téma článku
téma článku téma článku téma článku téma článku

V závěru roku 1874 Bedřich Smetana (tehdy již zcela hluchý) vyslyšel přání národně obrozených českých vlastenců
a zkomponoval pro ně symfonickou báseň s názvem Vltava.
Existuje malá skupina lidí, ve kterých poslech této skladby vyvolává místo uměleckého dojmu spíše pocity úzkosti. Zároveň v jejich nitru probouzí vzpomínky plné strachu
a utrpení. V létě roku 2009 projeli za strastiplných podmínek řeku Vltavu na povodňové vlně a většina z nich se snaží
o jedinou věc: zapomenout.

ilustrační obrázek

Ne tak Jožka s Kamilem, kteří s odstupem času dali na okřídlené rčení, že není vhodné vstoupit dvakrát do stejné řeky, načež se rozhodli pro bližší seznámení s malebnou Sázavou.

Sázavské půjčovny lodí slibovaly ve svých propagačních materiálech možnost zapůjčení oranžové kánoe nové generace, tedy lodě moderní, stabilní, pohodlné, nerozbitné, obratné a hlavně nepotopitelné.

Kamil posádku své lodě chytře doplnil zkušenou závodnicí
z dračích lodí Jitkou, která se s pádlem snad i narodila (což muselo na porodním sále jistě vyvolat značný poprask).
Jožka zalovila v nohejbalových vodách a na pozici kormidelníka rekrutovala řekou sice dosud nepolíbeného, avšak snaživého a zarputilého Davida. Po prostudování všech dostupných informací o vodním toku se čtveřice dohodla
na méně náročné variantě, tedy proplout Sázavu po proudu.

ilustrační obrázek

Cesta vlakem proběhla bez větších komplikací a byla velice příjemná, protože dopravce po železnici měl nejspíše ten den nějaké významné výročí, díky čemuž vypustil na koleje místo moderních klimatizovaných souprav historické veterány. Cestující si tak mohli vychutnat jízdu letitými vozy s koženkovými sedačkami a záchody uzpůsobenými k pozorování železničních pražců.

Menší porci nejistoty přinesla až rozpačitá reakce průvodčího na dotaz, zda vlak skutečně zastaví v cílové zastávce uvedené na zakoupené jízdence. Po zinscenované poradě se strojvůdcem se rozšafný pán v modrém stejnokroji uvolil nečekanému přání vyhovět a zdařilou hereckou etudu dovršil lišáckým úsměvem, odhalujícím kromě zlatého zubu rovněž svérázný smysl pro humor.

Malá předzvěst toho, že v Posázaví nebude o svérázné figury nouze. Stejně jako o podivná místa, mezi které se dala zařadit bizarní variace na vlakovou stanici v obci Horka.

ilustrační obrázek

Pokud by Alfred Hitchcock hledal ideální postavy pro své vrcholné dílo, našel by je zřejmě v jednom nejmenovaném sázavském kempu, konkrétně ve dvojici pověřené vedením provozu tábořiště.

Jednalo se o chlapce dosud nesrovnaného s hormonálními změnami v pubertálním období, který znal pouze dvě polohy, navíc polohy emoční. Buďto propadal v nelidský a odpudivý smích provázený směsí neoriginálních vulgarit, nebo vystupoval v pozici včelaře, jemuž dezertovaly všechny včely.
Druhou polovičku povedeného dua tvořila značně odměřená dáma neurčitého věku a trvale zlověstného výrazu, u které si byl člověk jist, že pokud by pod splavem bylo nalezeno tucet utopených koťátek, tahle paní o tom rozhodně něco ví.

V prvním kempu také poprvé a naposled došlo ke stavění stanů. David svůj stan postavil jako první a hned se ostatním pochlubil tím, kolik místa v prostorném improvizovaném příbytku zbude na druhého nocležníka. Tedy na jeho batoh.

ilustrační obrázek

Jožka s Jitkou a Kamilem pochopili, že do druhého stanu se tím pádem budou muset vtěsnat všichni tři. Jedna z dívek poté požádala, zda může spát, tak jak je zvyklá z domova, tedy
v rouše Evině. Kamil je naštěstí v tomto směru velmi tolerantní, proto nezvyklé přání bez výhrad akceptoval.

První den na řece se posádky obou lodí seznamovaly se specifiky říčního cestování. David se v roli kormidelníka zanedlouho naučil s kánoí obratně zatáčet, díky čemuž jeho
a Jožčino plavidlo zpočátku vytrvale opisovalo pravidelné kruhy. Postupem času již pro Davida nebyl takový problém udržet při plavbě rovný směr, rapidním zlepšením svých vodáckých dovedností dal ostatním rychle zapomenout na posměšnou přezdívku „sázavský křižník“.

ilustrační obrázek

Sázava je spíše poklidná a líně tekoucí řeka. Stereotyp bezmyšlenkovitého pádlování však narušují četné jezy, které do vodácké krve dodají potřebný adrenalin a otestují schopnost zachovat chladnou hlavu, v krajním případě umožní několika nešťastníkům detailně porovnat teplotu vzduchu
s teplotou vody. Mnoho lidí má z jezů strach, ale je třeba zdůraznit, že kromě smrti utonutím na těchto místech vlastně žádné větší nebezpečí nehrozí.

Obě posádky zvládly sjezd všech jezů bez větších problémů, vynechány byly pouze dvě propusti označené v mapě symbolem lebky se zkříženými hnáty, tedy symbolu, který jak známo nikdy neupozorňuje na úseky vhodné pro odpočinek
a relaxaci.

ilustrační obrázek

Meteorologové, kteří mají zájem na tom, aby jejich předpověď skutečně vyšla, většinou po prostudování všech dostupných numerických modelů předpoví na typický letní den slunečno až polojasno, místy zataženo s přechodným či trvalým deštěm, lokálně bouřky, mlhy, kroupy, teploty v předpokládaném rozmezí 10 - 35 stupňů, připomenou předpokládaný východ
i západ slunce, vše doprovodí preventivně univerzální výstrahou pro alergiky a udají rychlost větru do 50 km za hodinu (pouze mimo dosah tornád). Podobné předpovědi dávají vodákům jedinou jistotu, a to že řeka s největší pravděpodobností nezamrzne.

Počasí na Sázavě bylo jako na houpačce, slunečné části dne často střídal nepříjemný déšť. Proto byly stany jednoznačně prohlášeny za nepraktický přežitek a zbývající dvě noci čtveřice společně přečkala v pohodlí útulných chatek, předem zamluvených u provozovatelů cílových kempů pomocí mobilního telefonu.

ilustrační obrázek

Kovaní trampové a táborníci se nad popsaným přístupem možná poněkud ušklíbnou, ale vždyť i většina jejich vzorů, prapůvodních indiánů z amerických prérií, dnes nosí značkové oblečení, přebývá v karavanech a místo bizonů loví akční slevy na ohnivou vodu v supermarketech.

Třídenní plavba příjemnou krajinou přinesla mnoho dalších zážitků, a pokud pádlování v některých fázích začalo přecházet do nezáživného stereotypu, vždy se našlo nějaké příjemné rozptýlení, jako třeba plašení ryb nevrlým rybářům, pozorování vodních živočichů nebo zkoumání blízkého okolí při občasném ukotvení lodí.

Velmi příjemnou zastávkou se stala návštěva jednoho pobřežního bufetu, ve kterém v roli obsluhy zdařile alternoval Přemysl Bureš, jedna z hereckých celebrit slavného ostravského Divadla Petra Bezruče. Tento umělec si jezdí pravidelně odpočinout od náročné divadelní sezony ke klidným břehům Sázavy, kde v poklidu griluje, točí pivo a občas se vyfotí s náhodnými fanoušky. Výsledkem přátelského pozvání bylo srdečné pozvání do hlediště domovské scény a rovněž do zákulisí kulturního svatostánku.

ilustrační obrázek

Definitivním cílem cesty se stala obec Chocerady, místo určené pro vrácení vypůjčených lodí. Poté již nezbylo než vyrazit zpět domů. Zpáteční cesta proběhla bez větších komplikací
a o zábavné okamžiky opět nebyla nouze, protože slovenský mezinárodní rychlík nabídl rozverným cestujícím mnoho prostředků k rozptýlení. Náplň cestovních her naštěstí nepřekročila hranici mezi rozverností a vandalstvím. I když chvílemi tato hranice nebyla zase tolik čitelná.

Epilog:

Na závěr se jedna z posádek na tomto místě omlouvá jednomu postaršímu rybáři, kterému omylem projela se svou lodí přímo pod rybářským prutem, což nebyl záměr, ale hrubé nezvládnutí techniky jízdy a kormidlování. S jeho agresivními výtkami vázanými k nešťastnému manévru posádka souhlasí
a chápe jejich důvod. Současně se omlouvá za to, že ve snaze ospravedlnit své počínání se fiktivně vydávala za pobřežní stráž a požadovala po tomto muži rybářskou licenci.

waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops waterdrops